Search This Blog

Wednesday, January 19, 2011

Zerg'lere karşı.. (PT vs ZZ)


En Taro Adun ey okuyucu,

Bu yazıda size sevgili hacım Terran Freedom'la beraber "şaplakladığımız" 2 platinium seviye zerg oyuncuyla kapışmamızdan bahsedeceğim.

Zerg'e karşı oynarken akılda tutulması gereken belkide en önemli konu sürekli baskıyla (harrass) Zerg'i pis emellerinden mahrum bırakarak planlarını bozmak. yoksa ne olduğunu anlamadan bir mutalisk bulutu veya sel gibi akan zergling'lerle yüz yüze gelebiliriz. Bu baskıyı oyun boyunca devam ettirmek gerekiyor. Alttaki resimde Freedom'ı banshee'siyle sinsi sinsi drone avlarken görüyorsunuz..


Olası bir zergling akınına karşı base girişlerimizde önlem alıyoruz (choke), bu sayede savunma ve sayı üstünlüğünü elimizde tutmuş oluyoruz. Yaptığımız gözlemlerle (obs) Zerglerin erken bir zergling saldırısında (6Pool) bulunmak yerine çok sayıda roach yapacağı yönünde ipucu alıyoruz. Ben tipik açılışlarımdan biri olan 3 warp gate ve robotics facility (3Gate + Robo) ile başlarken hacım önceki yazısında anlattığı 3 Rax Push ile başlıyor. ben hemen roach katili immortallarımı üretmeye koyuluyorum, hacımsa roach'ların asit saldırısına karşı koyabilecek Marauder ağırlıklı Marine karışımı hazırlıyor. Eğer Zerg'in zergling ağırlıklı bir ordu kurduğunu gözlemleseydik, Marine ağırlıklı Marauder karışımı yapılacaktı. Bu sırada baskına gelen roachları sentrylerimin force field ları sayesinde kapıda yakalayıp, birliklerinden ayırıp temizliyorum.


Starcraft 2 de en önemli staratejilerden birisi, düşmanı az sayıda ve ana birlikten ayrı yakalamak. Düşmanla ordularımız eşit büyüklükteyse, onları rahatça ikiye bölünmüş şekilde 2 kere yenebiliriz.


Baskımız devam ediyor, Zerg tüm larvaları base'i koruyabilmek için üstümüze salıyor, ama ekonomisi zayıf, yayılamamış Zerg'in hayatta kalabilmesi cok zor.


Yukarıdaki görüntüde 29 leşi olan bir immortal görüyorsunuz. Immortal normal bir eşleşmede tek başına dört roach indirebiliyor.


Son sahnede "fuck you" kısaltması kullanarak öfkesini kusan platinium oyuncu sadece bizi daha fazla keyiflendirmekle kalmış oluyor :)No comments: