Search This Blog

Tuesday, January 18, 2011

Elmas (Diamond) Lig Yolunda 3 Barrack İle Saldırı (3 Rax Push / 3 Rax Timing Push)

Merhaba sevgili Starcraft severler!

Ladder oyunlarında kullandığım bir başka taktiği sizlerle paylaşmak isterim. Anlayamadığınız bir kısaltma ile karşılaşırsanız şuraya bir göz atabilirsiniz.

3 Rax Push, oyun başında 3 Barrack binası ile Marine Marauder'den (MM) oluşan küçük bir ordu ile rakibin oyun başı stratejilerini bozacak, mümkünse ekonomisine zarar verecek bir saldırı gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Protoss'taki 4 Gate taktiği gibi oyun başında rakibinizin üstünde büyük bir baskı kurmanızı sağlayacaktır. Hatta rakibiniz zayıfsa veya çok beklemediği bir anda bu saldırı ile uğraşmak zorunda kalırsa, oyunu anında kazanmanız bile mümkündür.

Özellikle Protoss rakiplere karşı bu taktiğin işe yaradığını söylemek isterim. Terran ve Zerg rakipleriniz öncü bir saldırı yapacağınızı gördüklerinde gerekli önlemleri alarak bu öncü saldırınızı kolaylıkla bertaraf edebilir. Protoss'ta ise başlangıç Gateway ünitelerinin MM ordularına karşı zayıf olması sebebiyle aynı kapışmanın faturası biraz daha ağır olacaktır. Öncelikle inşa sırasının (Build Order) nasıl uygulanabileceğinin bir örneğini sizinle paylaşayım. (Önceki yazılarımızı okumadıysanız; buradaki sayılar o binayı dikmeniz gereken supply sayısını göstermektedir.)

Başlangıçta standart Terran açılışı ile başlıyoruz:

- 10/11'e kadar SCV üretin
- 10/11'de Supply Depot
- 12/19'da Barrack(1)
- 13/19'da Refinery
- 15/19 ya da 16/19'da Orbital Command (Önce Marine üretirseniz 16)

Standart açılıştan sonra ise:

- @100 Mineral Supply Depot
- @150 Mineral Barrack(2)
- @150 Mineral Barrack(3)


Çok önemli olduğu için önceki yazımdan hemen bir alıntı yapayım:

- Güçlü bir ekonomi için 16 supply'a ulaştıktan sonra da kesintisiz olarak SCV üretmeye devam etmelisiniz. SCV üretimi hiçbir şey için kesilmemelidir.

Diğer binaları inşa ederken, standart açılış ile gelen ilk Rax'tan sürekli Marine üretimine devam edebilirsiniz. Bir yandan da SCV üretimine devam etseniz bile, Supply Lock yaşamadan ihtiyaç duyduğunuz anda 2. Supply Depot bitmiş olacaktır.

3 Rax bittiği anda şimdiye kadar rakibin ne yaptığını görmek için yolladığınız izci işçiniz size birkaç ipucu vermiş olmalıdır. Karşınızda Protoss var ise ve Gateway üniteleri üretmeye başlamışsa sorun yok. İsteğinize bağlı olarak 2 Rax için Tech Lab, 1 Rax için Reactor eklentisi ekleyebilirsiniz. Eğer rakip Toss ise ben genellikle 3 Tech Lab ekliyorum ve sadece Marauder üretiyorum. Eğer toss sizi iyi gözleyememiş ve ne yaptığınızdan habersizse ve bir de teknolojide ilerlemeye çalışıyorsa, rakibinizi zor dakikalar bekliyor demektir.

Eğer rakip Zerg ise 2 Tech - 1 Reactor eklentisi tercih ediyorum. Marauderler zerglinglere karşı zayıf olduğundan, araya Marine karıştırmak oldukça faydalı oluyor.

Eğer rakip Terran ise bu saldırıyı önermesem de, uygulamak istiyorsanız rakibin ünite kombinasyonunu incelemek gerekir. MM karışımı üretiyorsa, sizin de MM karışımı yapmanız faydalı olur. Rax sayınız eşitse başarılı bir ön saldırı yapma olasılığınız çok düşük. (Rakip çok zayıf değilse tabi ki.) Rakip full marine üretiyorsa, kesinlikle full marauder yapın.

Tech Lab'lar eklendikten sonra hemen Concussive Shells özelliğini araştırın. Ekonominizin yeteceğini düşündüğünüz noktada Stim Pack'i de araştırın. (100 Gaz oyun başında oldukça yüksek bir bedel olduğundan Stim Pack araştırmak için kısa bir süre Marauder üretmek yerine sadece Marine üretebilirsiniz.)

Peki ne zaman saldıracağız? Genel olarak 45-51 supply seviyesine ulaştığınızda yeterli bir MM (Marine Marauder / Bio Ball / MM Ball) ordusuna sahip olursunuz. İzcileriniz saldırının başarısızlıkla sonuçlanacağı yönünde ipuçları vermiyorsa, rakibe saldırma yoluna gidilebilir.


Eğer rakip üste bir sürü Canon/Spine Crawler/Bunker gibi statik defans varsa, (yani rakip kaplumbağaya yatmışsa) hiç zorlamayın. Hemen Ex (Expand - Ek Mineral sahası) alın. Çünkü haberler iyi; gelebilecek hemen her tür saldırıyı bertaraf edebilecek bir ordunuz mevcut. Scan ile rakibin ne ürettiğine bakın ve kendi üretiminizi ona göre tekrar şekillendirin.

Bu taktik Gold Lig üzerindeki liglerde işe yaramayabilir. Tecrübeli oyuncular çok basit önlemler ile bu saldırınızı engelleyebilir. Örneğin, erken Sentry çıkan bir toss, rampasına Force Field atarak sizi 45 saniye kadar aşağıda oyalayıp bu sırada savunmasını güçlendirebilir. Sonra da ordunuzu dağıtabilir. Ama Silver/Bronz/Gold liglerde doğru zamanlama ile yüksek kazanma oranları elde edebilirsiniz.

Tekrar görüşmek üzere!

No comments: